GEAK

İKİTELLİ OSB MAH. DOLAPDERE 27. ADA-SOKAK NO: 8/A BAŞAKŞEHİR/İSTANBUL

21.Yüzyıl Dünya Denkleminde Doğu Türkistan’a Bakış Çalıştayı

11.09.2022
277
21.Yüzyıl Dünya Denkleminde Doğu Türkistan’a Bakış Çalıştayı

Kurumumuzun katılımcı ve konuşmacı olarak davet edildiği 21.Yüzyıl Dünya Denkleminde Doğu Türkistan’a Bakış Çalıştayının 1.Günü Tamamlandı. Agit, Birleşmiş Milletler ve Dünya Gözündeki Uygur Haklarını Konuştuk.

Çalıştay Sonucunda Genel Başkanımız Sn.Emirhan Aydoğmuş’un ( @emirhanaydogmustr )Sonuç Raporu Yayınlandı.

Çin Hükümetinin baskı ile psikolojik çökertme kampanyası, Kuran’ın halka açık yakılması, zorla domuz eti yedirilmesi, gençlerin evden uzaklaştırılması, bir milyondan fazla tutukluyla “yeniden eğitim kampları” kurulması ve dindarları damgalamak için toplumu tahrik ederek islamafobik eylemler gerçekleştirmesi kabul edilemez bir durumdur.

Kurumumuz 5 Mart 2019’da Cenevre’deki BM ofislerinde bir etkinlik düzenledi. Özellikle Çinli yetkilileride davet ettiğimiz etkinlikte;
Tüm konuşmacılar Uygur kardeşlerimize yapılan muameleden doğan derin endişelerini dile getirerek Çin yetkililerinden azınlıkların temel haklarına, ifade özgürlüğü, dillerini, kültürlerini uygulama hakkı dahil olmak üzere saygı duymalarını istediler ve inançları doğrultusunda eşit yurttaşlar gibi davranılma hakkının önemini birkez daha vurguladılar.

Bakınız!! Çin gözaltı merkezlerinde yaşanan zulüm ve işkencenin yarattığı psikolojik travmanın uzun vadeli etkilerinin altını yeniden çiziyorum!!!

Uygurların yaşamış oldukları bu zulüm dünya tarihinin en distopik İslamofobik ve ırkçı insan hakları ihlali vakasıdır.

Pekin’e birkez daha buradan çağırımızdır!!

Yasal suçlama, yargılama ve mahkumiyet olmaksızın gözaltı uygulamasına son verin;

Bu koşullarda tutuklu bulunan şahısların derhal serbest bırakılması hususunu gözden geçirerek sonuca bağlayın!!!

Tutuklananların sayısının yanı sıra gözaltı gerekçelerini şeffaf bir şekilde basın ile paylaşın!!

Son olarak, hiçbir ülkenin, ulusun veya devletin; insanlığın en değerli varlıkları olan insan hak ve özgürlüklerini ihlal etme hakkına sahip olmadığını bir kez daha huzurunuzda vurgulayarak Şahsım ve Kurumum adına da ifade etmekten ve bu konu ile ilgili mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğimizi yüksek sesle söylemekten çekinmediğimizi bildirmek istiyoruz.

Bu Çalıştayı düzenleyen Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ne ve Sn Başkanımız Halit Kanak’a teşekkür ve saygılarımı ifade ediyorum ifadelerime yer verdi.
#freeuyghurs#doğutürkistandazulümvar@osceorg

Please follow and like us:
ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: Uluslararası numara sadece Whatsapp içindir,